Majstrovstvá sveta v hokeji: Slovensko fandí aj o rok!

Autor: Eduard Ochotnický | 21.5.2014 o 22:11 | Karma článku: 3,16 | Prečítané:  477x

Tradične, tak ako každý rok, sa apríl a máj nesú v znamení hokejových majstrovstiev.  Na dva týždne zavládne na Slovensku očakávanie a nádej, že sa naše malé Slovensko možno (opäť) blysne vo svete športu. Tento šport nás ako národ každý rok spojí a ukáže, že napriek všetkým poverám o Slovákoch sme národ prajní, žičlivý, priateľský, športovo nadšený, pozitívne súťaživý a hrdý. Je to taká naša malá slovenská športová oslavička. Aj keď lepšie sa takéto pocity prežívajú, keď vyhrávame. Ak sa však prehráva, tak sa hádame, nadávame a obviňujeme pri pive v krčme (ako by povedal Karel Kryl).  Čoraz častejšie sa však vo svojom okolí stretávam aj z názorom, že nech vyhrá lepší. 

Hokej sledujem pravidelne asi od roku 2000 a každý rok je čas majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji magický. Po výhrach sa všetci tešia a po prehrách všetci nadávajú. Aj keď v posledných rokoch nekončia všetky zápasy tak, ako by sme si priali, mám dobrú správu – SLOVÁCI NAPRIEK VŠETKÉMU AJ TAK VŽDY BUDÚ RADI POZERAŤ HOKEJ. Na tento fakt poukazuje aj to, že nech na majstrovstvách skončíme akokoľvek dobre alebo zle, vždy sa na ten ďalší rok všetci tešíme a sme napätí, ako nás tí naši hokejoví chlapci zase potešia.

A keďže hokejové majstrovstva sa pre nás už skončili rád by som sa podelil o niekoľko postrehov.

1. Hokejová úroveň neustále rastie.  Časy, kedy najlepšie svetové tímy ako Rusko, Kanada, USA, Švédsko a Československo vyhrávali čo sa len dá, sú už dávno preč. Keď som začínal so sledovaním hokeja, tak som do tejto kategórie bez akýchkoľvek pochybností radil aj Fínsko. Pamätám si, ako mi môj milovaný dedko pred pár rokmi, keď ešte žil, hovorieval, že Fíni za čias Československa vôbec nepatrili k špičke ľadového hokeja. Až  neskôr sa zlepšili (zdokonalili, vytrénovali) tak, že o nich s právom môžem povedať, že patria medzi jeden z top tímov sveta v ľadovom hokeji. A takisto aj dnes je veľmi ťažké rozdeľovať tímy na slabé a silné. Dnes, vo svete globalizácie, kopírovania postupov, neustáleho učenia a zlepšovania sa v každej sfére ľudského bytia, nie je ničím výnimočný, rast kvality hokeja aj v ostatných štátoch. A preto dnes už našim hokejovým chlapcom nemôžeme vytýkať ak prehrajú aj so  “slabším“ tímom.

2. Majstrovstvá sveta ukazujú hokejovú silu štátu. Podľa môjho osobného názoru je úspešnosť na hokejových majstrovstvách akousi strednou hodnotou vypovedajúcou čo to o sile danej krajiny. Vieme, že najlepší hráči zo všetkých krajín hrajú stále najlepšiu ligu na svete - NHL. Preto sa na majstrovstvá dostanú aj hráči, ktorí možno nie sú tí najlepší a najreprezentatívnejší z daného štátu, ale stále sú tým najlepším, čo krajina v rámci možností môže ponúknuť. Preto sú majstrovstvá sveta v hokeji dobrým ukazovateľom toho, ako hokej v danej krajine napreduje alebo klesá. Ak si zoberieme gausovu krivku a odstrihneme extrémy, tých najlepších (NHL) a tých najslabších hráčov (najnižšie ligy), tak dostaneme úroveň národného hokeja. A tu vidíme, kde sa v hokeji v rámci celého sveta ako národy nachádzame.

3. Radi sa pozeráme na dobrý hokej. To, že radi sledujeme hokej, som už povedal, ale pravdou je, že radi sledujeme DOBRÝ hokej! A to všetci na svete bez rozdielu. Pre mňa osobne je v podstate jedno či prehráme alebo vyhráme. Je mi jedno, či zápas skončí 1:0 alebo 8:0. Všetko čo ma pri sledovaní hokeja zaujíma, je zábava, radosť, zážitky a spoločné chvíle strávené s priateľmi pri jeho sledovaní. A to dosiahneme iba vtedy, ak je hokejový zápas naozaj kvalitný. Ale čo je kvalitný hokejový zápas? Keď sa proti sebe postavia dva rovnako silné tímy. Keď sme svedkami perfektných hokejových akcií a úžasných brankárskych zákrokov, kedy brankári často dokážu zabrániť gólom doslova kúzlami. Keď vidíme krásne hokejové streľby vzdialené presne na milimeter do horných rohov bránky. Keď vidíme impozantné hokejové zručnosti niektorých hráčov. Keď sledujeme obetavosť hráčov, s ktorou sa vrhajú do tvrdých striel za svojho brankára a tým aj za svoj národ. Keď môžeme vidieť ostré súboje, ktoré sú, samozrejme, v rámci pravidiel. Rýchlosť a kreativita hráčov. Spolupráca, tímovosť, jednota a duša národa, za ktorý tím nastupuje. Toto je to, čo robí hokej jednou z najkrajších hier na svete a to, prečo ho radi pozeráme. Je mi jedno, či naši chlapci skončia poslední. Je mi jedno, či skončia prví. Jediné na čom mi skutočne záleží je to, aby hokej, ktorý sledujem, bol kvalitný bez ohľadu na to, ako skončí. Ak budú poslední z posledných, ale bude to pekný hokej ,ja budem na nich aj tak pyšný. Ale aj keby boli prví z prvých a najlepší z najlepších, ale hokejový zápas by neprinášal tie emócie, ktoré k tomu patria,  načo by nám bolo prvenstvo? Vždy si rád pozriem akýkoľvek tím, aj keby to mali byť tie najnehokejovešie štáty. Ak mi zápas prinesie tie správne zážitky a emócie, je mi to jedno. Preto chlapci, nebojte sa a dajte do každého zápasu všetko a celé svoje srdce, a za každých okolností, či prehráme alebo vyhráme, ja budem vaším fanúšikom!

4. Tí, ktorí reprezentujú. Vzdávam hold a som nesmierne hrdý na každého jedného hráča, ktorý príde hrať na majstrovstvá sveta. Verím, že po ťažkej hokejovej sezóne, po množstve zranení a po upadajúcom vnímaní majstrovstiev sveta (ktoré sa hrajú každý rok a teda nie sú pre nás také výnimočné a cenné ako na príklad OH) a po odlúčení od rodiny to nie je pre nich ľahké ísť ešte na záver hokejovej sezóny na veľmi ťažký a kvalitný turnaj, kde je na nich z každej strany kladený veľký tlak, aby uhrali čo najlepší výsledok. Na turnaj, kde ich vidí celá ich rodina, kamaráti a národ a  kde médiá hodnotia každý hráčov pohyb. Nečudujem sa teda, že mnohí túto účasť aj odmietnu. A preto všetkým, ktorí hrali, hrajú alebo budú hrať na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji patrí môj veľký obdiv a rešpekt.

5. Stáli hráči. V nadväznosti na predchádzajúci bod, by som rád vyzdvihol hráčov, ktorí oduševnene reprezentujú svoj národ takmer každý rok. Pre mňa sú takýmito hokejovými hviezdami (ako by povedal Majk Spirit) Alexandr Ovechkin, Ilya Kovalchuk, Jevgenij Malkin , Alexandr Radulov (RUS),  Jaromír Jágr (CZ) , Michail Grabovski (BLR), Olli Jokinen (FIN) Craig Smith, Paul Stastny, T. J. Oshie (USA), Marián Hossa, Miroslav Šatan, Marián Gáborik (SVK). Nie som žiaden hokejový expert ani extra fanúšik. Nevediem si štatistiky o tom,  ktorý hráči a koľkokrát štartovali na MS (aj keď som to hľadal), ale ak sa povedia majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, rezonujú mi práve tieto mená. A pomaly sa mi k nim pridáva Tomáš Tatar. Keď týchto hráčov vidím na ľadovej ploche, vždy predvádzajú krásny oduševnený a bojovný hokej. Verím, že všetci hráči dávajú do každého zápasu všetko, ale títo sú pre mňa top lídri, ktorí ma motivujú, bavia a verím, že aj ďalšie milióny ľudí na svete.

6.U nás doma. A nakoniec by som sa rád vyjadril k tohtoročnému slovenskému hokeju. Nezostúpili sme do B- kategórie svetového hokeja! Ale na šampionáte sme tento rok skončili. Dobré alebo zlé správy? Niekto by možno povedal že zlé, veď my sme najlepší, my by sme mali byt prví. Ale viete čo?  Podľa mňa sú to dobré správy. Uhrali sme perfektné zápasy s Českom, s Kanadou aj s Francúzskom. Boli sme blízko výhram, ale súper nakoniec ukázal, že taktiež vynikajúco hrá hokej. Gratulujeme im! Zápas s Nórskom bol tiež veľmi kvalitný, ale tu sme si už zaslúžené víťazstvo nenechali zobrať z rúk. Tak ako aj v predchádzajúcich zápasoch, skvelý výkon chlapci! V zápase s Talianskom sme jasne dominovali. Na našich chlapcoch bolo vidieť, s akou ľahkosťou hrajú hokej. Ako sa ním bavia a preto bavili aj mňa.  Je mi jedno na akom sú mieste. Je mi jedno či sa zachránili alebo nie, pretože MA BAVIA. Je to mladý tím s veľkým potenciálom. A aj keď s Dánskom prakticky o nič nešlo, hokej to bol vcelku pekný. Veľa ľudí hovorilo o zlatej generácii a že takí hráči akých sme mali už nebudú. No a mali pravdu, nebudú. Budú iní a možno ešte lepši a tieto majstrovstvá sveta nám ukazujú, že na Slovensku máme kvalitných hráčov a ani nemusia hrať priamo v NHL. Mne sa hra, ktorú predvádzajú slovenskí hokejisti na týchto majstrovstvách sveta páči a preto im veľmi fandím, nech už skončia akokoľvek. Ja v ich výkone vidím tú krasu hokeja, o ktorej som písal. Tímový výkon podporený individuálnymi zručnosťami Tomáša Tatara, Miroslava Šatana či Martina Réwaya. Nádherné strely Ladislava Nagya a v neposlednom rade to všetko podporené neuveriteľnými zákrokmi Janka Laca. A všetko zjednotené v hrdosti, priateľstve a duši slovenského národa.

A nech to už dopadlo akokoľvek, som vďačný za hokej a za našich chlapcov, či už  hrajú dobre alebo zle, pretože oni sú tými, kto nás ako národ každý rok spojí do jedného synergického celku.

Ďakujeme Vám!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?